معینیان: خداوندِ ذو الإکرام مهمانان خود را در ماه رمضان تکریم می‌کند – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام معینیان کارشناس مسائل دینی گفت: ماه مبارک رمضان ماه میهمانی و ضیافت الهی است و همه انسان ها در آن دعوتند چرا که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در خطبۀ آخرین جمعۀ ماه شعبان پس از معرفی ماه رمضان فرمو «أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّه‌ قَدْ أَقْبَلَ إِلَیْکُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَکَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ شَهْرٌ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ أَفْضَلُ الشُّهُورِ وَ أَیَّامُهُ أَفْضَلُ الْأَیَّامِ وَ لَیَالِیهِ أَفْضَلُ اللَّیَالِی وَ سَاعَاتُهُ أَفْضَلُ السَّاعَاتِ»؛ مردم، ماه خدا فرا رسید، ماهی که خداوند همه مردم را برای دست‌یابی به بهترین بهره‌برداری از عمر دعوت کرده‌است، برای دستیابی به کمالات، برای دستیابی به عفو و بخشش. این ماه، برترین ماه‌ها نزد خداست؛ روزهایش برترین روزها و شب‌هایش برترین شب‌ها و هر دقیقه‌اش برترین زمان‌هاست. «هُوَ شَهْرٌ دُعیتُمْ فیهِ إِلَی ضِیافَةِ اللَّهِ وَ جُعِلْتُمْ فِیهِ مِنْ أَهْلِ کرَامَةِ اللَّهِ أَنْفَاسُکمْ فِیهِ تَسْبِیحٌ وَ نَوْمُکمْ فِیهِ عِبَادَةٌ وَ عَمَلُکمْ فیهِ مقْبُولٌ وَ دُعاؤُکمْ فِیهِ مُسْتَجَابٌ»‌؛ ماه رمضان، ماهی است که در آن به میهمانی خدا دعوت شده، و از شایستگان کرامت الهی قرار داده شده اید. نفسهایتان در آن تسبیح، خوابتان در آن عبادت، عملتان در آن پذیرفته و دعایتان در آن مورد اجابت است. (وسائل الشیعه، ج 10، ص 313)

وی افزود: اساساً هر نوع دعوتی دو رکن دارد: میزبان و مهمان؛ در این ماه ذو الاکرام میزبان و همه بندگان مهمان اویند و خداوند نیز با وجه ذو الإکرامی خود، با کرامت با بندگانش برخورد می‌کند. البته در این مهمانی، قواعدی خاص و ویژه برقرار است که در هیچ مهمانیِ دیگری مشابه آن دیده نمی‌شود؛ به عنوان نمونه دعوت به خوردن و نوشیدن از اولّیات هر میهمانی به شمار می رود، اما در این ضیافت، میزبان امر به نخوردن و نیاشامیدن فرموده و از برخی امور دیگر نیز دستور به اجتناب داده است. از همین تفاوت های ظاهری روشن است که خداوند در این میهمانی، بُعد جسمانی انسان را اراده نفرموده بلکه غرض اصلی، روح و جان آدمی است. «أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ أَنْفُسَکُمْ مَرْهُونَةٌ بِأَعْمَالِکُمْ فَفُکُّوهَا بِاسْتِغْفَارِکُمْ وَ ظُهُورَکُمْ ثَقِیلَةٌ مِنْ أَوْزَارِکُمْ فَخَفِّفُوا عَنْهَا بِطُولِ سُجُودِکُمْ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ أَقْسَمَ بِعِزَّتِهِ أَنْ لَا یُعَذِّبَ الْمُصَلِّینَ وَ السَّاجِدِینَ وَ أَنْ لَا یُرَوِّعَهُمْ بِالنَّارِ یَوْمَ یَقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعالَمِینَ»؛ مردم، روح شما آزاد نیست! گرفتار افکار و احساس‌ها و رفتارهای نادرستی است که دارید؛ در این ماه، افکار و احساس‌ها و رفتارهای خود را تغییر بدهید و به رضای خداوند متصل کنید تا روح خود را آزاد کنید.

معینیان ادامه داد: در هر مهمانی، میزبان همه سعی خود را برای خدمت به میهمان با برقراری ارتباط صمیمی و محبت‌آمیز با او مصروف می دارد و لذا خداوند متعال در این مهمانی بزرگ، ارتباط خود را با مهمانانش در بالاترین حد ممکن فراهم کرده و آن را در برقراری یک ارتباط مستقیم و دوسویه بین خود و بندگانش از طریق قرآن و دعا مهیا کرده است.

وی با اشاره به اینکه ماه مبارک رمضان، هم ماه نزول است و هم ماه صعود، افزود: چرا که قرآن، در لیلة القدر که در این ماه مبارک است، بر قلب مقدّس پیغمبراکرم نازل شد، لذا ماه نزول کلام الهی به سوی بندگانش است. از آن طرف ماه صعود هم است، یعنی ماهی است که ربّ به عبدش اجازه داده است که بدون حجاب با او سخن بگوید؛ قرآن کریم از ناحیه ربّ نزول پیدا می‌کند و دعا از ناحیه‏‌ی عبد به سوی خداوند صعود پیدا می‌کند.

انتهای‌پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari