نگاهی به برنامه رمضانی شبکه افق با کارشناس «وقت سحر» – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شبکه افق هر ساله در مناسبت‌های آیینی ویژه برنامه‌هایی برای مخاطبان خود در نظر می‌گیرد. در ایام ماه مبارک رمضان، نیز شبکه افق ویژه برنامه‌هایی در قالب برنامه‌های سحرگاهی و افطاری برای مخاطبان خود تدارک دیده است. برنامه‌هایی که متناسب با حال و هوای لحظات معنوی ماه مبارک رمضان برای پخش در مدت زمان یک ماهه تولید می‌شود و در جدول پخش این شبکه قرار می‌گیرد.

«وقت سحر» ویژه برنامه سحرگاهی ماه مبارک رمضان است که با اجرای حامد عسگری و محمد قاسمی و با حضور حاج حسین یکتا، حجت‌الاسلام طباخیان و علی غلامی برای روزه‌داران پخش می‌شود.

حجت‌الاسلام طباخیان کارشناس تاریخ اسلام برنامه، در رابطه با انتخاب موضوع با محور حضرت امیرالمومنین(ع) را برای این شب‌ها، اظهار کرد: سال گذشته که توفیق داشتیم و به عنوان کارشناس برنامه وقت سحر شبکه افق در سحرگاه ماه مبارک رمضان از سیره حضرت امیر(ع) گفت‌و‌گو کردیم، صحبت‌های ما پیرامون دیدگاه کوفیان بود.

وی ادامه داد: یعنی از دریچه‌ای که در کوفه چه می‌گذرد و کوفیان چگونه هستند به حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) پرداختیم. موضوعاتی مثل حمایت اولیه مردم از این حضرت در جنگ‌های صفین و جمل و سپس دلسردی این مردمان و کاهلی نسبت به حضرت را مرور داشتیم.

حجت‌الاسلام طباخیان گفت: این مسئله که مردم کوفه در ابتدا از حضرت علی (ع) حمایت می‌کنند و سپس با سردی با ایشان برخورد می‌کنند و اینکه حضرت در زمانی آن‌ها را دعا و بعدا مذمت آنها را می‌گوید را مورد بررسی دقیق قرار دادیم.

این کارشناس تاریخ اسلام در رابطه با منابع بهره‌گیری شده در این برنامه اذعان می‌کند: در رابطه با منابع گفت‌و‌گو برنامه عموماً از منابع اصیل و دست اول تاریخ مثل الجمله و الارشاد مرحوم مفید، مروج الذهب مرحوم مسعودی، تاریخ یعقوبی، انساب و الاشراف مرحوم بلاذری، تاریخ الرسل و الملوک طبری و دیگر منابع معتبر است.

وی افزود: بنده به عنوان یک پژوهشگر تاریخ اسلام در برنامه وقت سحر در خدمت بینندگان هستم و بر اساس حیطه علمی و عملی خودم بحث از سیره اجتماعی و تاریخی اهل بیت(ع) را ضروری می‌دانم.

حجت‌الاسلام طباخیان ادامه داد: این سبک زندگی اجتماعی و تاریخی مخصوصاً حضرت امیرالمونین (ع) را در ماه رمضان هم سنخیت با شخصیت ایشان دارد و از این مهم‌تر ما به عنوان شیعیان امیر المومنین (ع) بر خود لازم می‌دانیم که از تاریخ ایشان مطلع باشیم.

وی تشریح کرد: در برنامه «وقت سحر» در کنار برنامه‌های اخلاقی و و همچنین نگاه به سیره شهدا که توسط حاج حسین یکتا روایت می‌شود، می‌توان بررسی تاریخ اسلام را با طعم سیاسی و اجتماعی برای مردم بیان کنیم تا بازخورد مطلوبی داشته باشیم.

حجت‌الاسلام طباخیان در پایان یادآور شد: آنچه که از بازخورد بینندگان برنامه وقت سحر در سال گذشته به یاد دارم تمام ابزار علاقه و محبت نسبت به موضوعات ارائه شده بود و امسال هم در فضای مجازی و دنیای واقعی لطف و محبت ویژه مخاطبان قرار گرفتیم و امیدوارم بتوانیم همچنان خدمتگذار مردم باشیم.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari