سریال نون‌خ تراژدی زندگی هنرمند سیستانی شد – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، سریال «نون‌خ» یکی از آثار پربیننده تلویزیون در سال‌های اخیر بوده است، اثری که با پرداختن به فرهنگ اقوام و رفتن به‌سمت سوژه‌ای جذاب، توانسته است در دل مخاطبان جای خود را باز کند. «نون‌خ» با محوریت مردمان کُرد، تمرکزش را روی گویش‌های منطقه کردستان و کرمانشاه گذاشته است.

در سری جدید این سریال، بخشی از داستان در سیستان و بلوچستان اتفاق می‌افتد و تهیه‌کنندگان این سریال برای این بخش از داستان‌شان از موسیقی محمدعلی دلنواز (محمد حسنی)‌ استفاده کرده‌اند، گویا هیچ هماهنگی‌ای برای این کار با محمدعلی دلنواز انجام نشده است، حتی در تیتراژ سریال هم نامی از این هنرمند بیان نشده است، حالا محمدعلی دلنواز با انتشار متنی به این موضوع اعتراض کرده است.

در ادامه متن منتشرشده از سوی محمدعلی دلنواز خطاب به تهیه‌کنندگان سریال «نون‌خ» را می‌خوانید:

«پس از سال‌ها فعالیت در حوزه موسیقی روزهای گذشته با یکی از تأسف‌بارترین تراژدی‌های زندگی هنری خود مواجه شده‌ام و آن اینکه توسط یک سریال تلویزیونی به‌نام نون‌خ به‌کارگردانی آقای سعید آقاخانی و با تهیه‌کنندگی آقای مهدی فرجی یکی از ساخته‌های بنده به‌نام بهار با آهنگ‌سازی، تنظیم و نوازندگی اینجانب محمدعلی دلنواز (محمدحسنی) و با خوانندگی باسط ضرابی، شعر یوسف بلوچ پسابندری و با هم‌نوازی گروه آدینک به‌سرپرستی بنده، در سریال نون‌خ به سرقت و تاراج برده شده، به‌نحوی که نسخه کپی این اثر آن هم بدون کسب اجازه از خالق و صاحب اثر در قسمت هشتم سریال نون‌خ فصل پنجم از دقیقه 25 تا دقیقه 29 به‌عنوان تم اصلی گنجانده شده به‌گونه‌ای که در تیتراژ سریال هیچ نامی از صاحب اثر و نوازندگان گروه آدینک، برده نشده است.
اینجانب محمدعلی دلنواز به‌عنوان بخشی از هویت فرهنگی و هنری جغرافیای خود ضمن مراتب خرسندی و سپاس از توجه نون‌خ به بلوچستان، عمل غیرحرفه‌ای دست‌اندرکاران سریال نون‌خ را برای این سرقت هنری مذمت نموده و از سینماگران و هنرمندان کشور درخواست ورود به این موضوع و حمایت و همراهی جهت برقراری عدالت و انصاف برای به تاراج رفتن حاصل دسترنج زندگی هنری خود را دارم…».

 

در این ویدیو بخش‌هایی از سریال نون‌خ را می‌بینید که در آن از موسیقی محمد دلنواز استفاده شده است
 

 

البته این تنها اعتراض از سوی اهالی موسیقی به سریال «نون‌خ» نیست؛ چندی پیش هم حسین صفامنش نسبت به استفاده تهیه‌کنندگان این سریال از آثارش اعتراض کرده بود، صفامنش هم گفته بود که از آثارش بدون اجازه و رضایت او در این سریال استفاده شده است.

صبح روز سه‌شنبه 11 اردیبهشت 1403، تهیه‌کننده سریال «نون‌خ» در نشست خبریِ عوامل این سریال، در پاسخ به اعتراض حسین صفامنش گفته است: «ما در بخش کولبرها از موسیقی آقای صفامنش استفاده کردیم، البته نافی موضوع مالکیت معنوی نیستم اما تصورم نبود شکایت کنند. فکر می‌کردم او زنگ می‌زند و می‌گوید؛ “دمت گرم، وقتی به کولبرها پرداختی از این قطعه استفاده کردی.”، البته درباره حقوق مادی و معنوی این حق با آقای صفامنش است و حتماً برای جبران ماجرا در خدمت هستم. در این 2 فصل قبلی تلاشی هم صورت گرفت که بتوانیم با او مذاکره کنیم، اما سعید آقاخانی دنبال صدای بکری بود اما نشد از ایشان استفاده کنیم، آرزو دارم موفق باشند.»

حال باید دید که واکنش تهیه‌کننده سریال «نون‌خ» به اعتراض جدیدی که از سوی هنرمند سیستان و بلوچستانی مطرح شده است، چه خواهد بود.

انتهای پیام/+

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari