نامیرا به بحرانی برگشت و لطیفی یک سریال 30 قسمتی می‌سازد – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمدحسین لطیفی کارگردان شناخته شده‌ای است که او را با «وفا» و «صاحبدلان» به یاد می‌آوریم و البته در سال‌های اخیر وارد عرصه بازیگری هم شده است. آخرین کارِ او در این عرصه به سریال «ترور» که درباره حاج قاسم سلیمانی ساخته شد، برمی‌گردد.

اما «سنجرخان» پس از سال‌ها بلاتکلیفی و مشکلات متعدد مالی به کارگردانی او به تلویزیون آمد. درباره ساخت سریالی درباره خرمشهر و حتی کارگردانی فیلم «نامیرا» هم نامِ او به میان آمد. محمدحسین لطیفی ابتدا درباره سریال «حشاشین» و مجموعه‌های نمایشی که توسط کمپانی‌های خارجی چند ماهه ساخته می‌شود با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و نه به سبکِ‌ لوکیشن‌سازی‌ها و چند ساله ساخته شدن سریال‌های ایرانی با خبرنگار تسنیم گفت‌وگویی انجام داد.

به مدرسه سریال‌سازی نیاز داریم

او تأکید کرد: من بالغ بر 5 سال پیش تاکنون دائماً گفته‌ام ما نیاز به مدرسه سریال‌سازی داریم. ما از سرعتِ بالای پیشرفت در حوزه سریال‌سازی عقب ماندیم و به نظر بنده اصلاً قواعد این حوزه را نمی‌دانیم. آن چیزی که سنتی بوده واقعاً تمام شده است. اگر دوستان ما در آن سویِ دنیا، سریال‌های 400 قسمتی می‌سازند؛ اراده می‌کنند حداقل یکساله 40 قسمت سریالِ بیگ پروداکشن منتشر می‌کنند به همین خاطر است که قواعد و تکنیک‌های روزِ سریال‌سازی را می‌دانند.

دنبال ساخت یک سریال 30 قسمتی هستم

لطیفی خاطرنشان کرد: من این روزها در حال فراهم کردن مقدمات ساخت یک سریال 30 قسمتی هستم با آن شیوه‌ای که فکر می‌کنم درست است تا در طی 4 ماهه با دو یا سه گروه به سرانجام برسد. این اتفاق باید بیفتد و خیلی از پروژه‌های نمایشیِ مهم با دو یا سه کارگردان اصطلاحاً تحت هدایت و مدیریت یک کارگردان مستِر پیش برود. نسبت به تکنیک‌های جدید ساخت سریال اشراف پیدا کنیم، ویژوآل را بشناسیم و کارهای تاریخیِ مهم را ما بسازیم.

ویژوآل و فضای ساخت سریال با فناوری‌های جدید را بشناسیم

وی افزود: اشاره کردم باید این فضا را بشناسیم؛ به این دلیل که نه زیادی به ویژوآل و فناوری‌های جدید ساخت سریال بپردازیم که صحنه‌ها به مانند کارتون انیمیشن شود و از طرف دیگر اصلاً نپردازیم که سریال‌ها با دکورهای سنگین و بودجه آنچنانی پیش برود در چند سال یک سریالِ تاریخی مهم نتوانیم بسازیم. در واقع همه تخم‌مرغ‌ها را در یک شانه بگذاریم و در یک یا دو سریال محدود شویم. ان‌شاءالله به زودی به این باور برسیم که ما نیاز به مدرسه سریال‌سازی داریم که شاگردانش امثال محمدحسین لطیفی باشد.

واکنش به ساخت سریال‌های استراتژیک و ادامه چند فصله‌های تلویزیون

این کارگردان سینما و تلویزیون در پاسخ به این سؤال که مسئولین فرهنگ و هنر کشور بارها درباره ساخت سریال و فیلم‌های استراتژیک خصوصاً درباره اسرائیل و حقایق جنگ چند ساله با فلسطین و جنایات‌شان در دنیا وعده داده‌اند حتی از «بازمانده 2» گفته‌اند اما خبری نشده است، به این نکته اشاره کرد: مدیران فرهنگی‌مان که قول می‌دهند بایستی به قول‌شان عمل کنند. سریال‌های استراتژیک همیشه مهم بوده و هست و می‌توانند در عرصه فرهنگ و هنر جریان‌ساز باشند. تا جایی که من می‌دانم آقای اصغری کاری را در این راستا در دست گرفتند که ان‌شاءالله به زودی به سرانجام برسد.

لطیفی درباره احیای نهضت ساخت سریال‌های چند فصله تلویزیون که سیمافیلم در دستور کار قرار داده، گفت: ادامه ساخت سریال‌هایی که مردم آنها را دوست دارند اتفاق ارزشمندی است اما اگر احساس می‌کنیم از یک جایی به بعد به زیاده‌گویی افتاده‌ایم آن کار را ادامه ندهیم بهتر است.

نامیرا دوباره به شهریار بحرانی برگشت

وی در پایان به واگذاری کارگردانی «نامیرا» از سمتِ شهریار بحرانی که در فضای‌ رسانه‌ای با حواشی همراه بود این‌گونه واکنش نشان داد: آن کار را قرار شد خود آقای بحرانی ادامه دهند.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari