درهای نمایشگاه کتاب گشوده شد؛ سی‌و‌پنجمین دوره به روایت آمار – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صبح امروز چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه آغاز به کار کرد.

در این دوره نمایشگاه 2 هزار و 619 ناشر داخلی و 55 ناشر خارجی حضور دارند،‌ در بخش ناشران خارجی 10 ناشر لاتین،‌ 14 موزع کتاب‌های لاتین و 31 ناشر عرب به عرضه 50 هزار عنوان کتاب خارجی می‌پردازند.

در نخستین ساعات آغاز به کار نمایشگاه کتاب تهران سالن‌ ناشران عمومی‌ و ناشران کودک شاهد جنب و جوش ناشران برای آماده شدن غرفه‌هایشان است، یاسر احمدوند رئیس سی و پنجمین نمایشگاه بین‌الماللی کتاب تهران نیز دقایقی قبل از آغاز به کار با حضور در شبستان مصلی از نزدیک به ارزیابی وضعیت غرفه‌ها پرداخت،‌ با این حال هنوز مانند سال‌های گذشته برخی از ناشران در آماده‌سازی غرفه‌ها و حضور در نمایشگاه اهمال کرده و غرفه‌هایشان آماده نیست.

 مقایسه آمار حاضران در این دوره نمایشگاه کتاب تهران با نمایشگاه دوره پیش‌، نشان می‌دهد که در نمایشگاه سی و چهارم که اردیبهشت 1402 برگزار شد،‌ 100 ناشر از کشور‌های خارجی  حضور داشتند و در مجموع دو هزار و 700 ناشر کتاب‌های خود را در دو بخش داخلی و خارجی عرضه کرده بودند. در بخش خارجی نیز45 هزار عنوان کتاب عرضه شده بود.

با وجود اینکه از چند ماه پیش قرار بود هند مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران باشد،‌ اما به دلیل رخدادهای منطقه و بیانیه صادر شده از سوی دولت هند مبنی بر ممنوعیت سفر اتباع این کشور به اسرائیل و ایران،‌ یمن به عنوان مهمان ویژه سی و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب تهران معرفی شده است. حضور یمن به عنوان مهمان ویژه واکنش‌هایی را در میان اهالی فرهنگ و نشر داشت،‌ موافقان از کتاب‌های منتشر شده در یمن سخن می‌گفتند و مخالفان وضعیتی که نشر این کشور در سال‌هایی که یمن درگیر جنگ بوده است‌، سخن می‌گفتند. باید دید یمنی‌ها چه دستاوردی برای نمایشگاه کتاب تهران خواهند داشت.

در این دوره نمایشگاه نیز مانند دوره گذشته نمایشگاه مجازی همزمان با نمایشگاه کتاب تهران آغاز به کار کرده و نمایشگاه در دو بخش فیزیکی و مجازی برگزار می‌شود،‌ امسال اغلب ناشران بزرگ که به دلایل مختلف در نمایشگاه حاضر نشده بودند‌، به میدان آمده و در شبستان مصلی حضور دارند،‌ البته ناشرانی چون،‌ مرکز،‌ قطره، نیلوفر برج، نیستان،‌ ققنوس،‌ در نمایشگاه حضور نیافته‌اند،‌ البته نشر برج،‌ نیستان،‌ ققنوس و نیلوفر به صورت مجازی در نمایشگاه حضور دارند.

سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای دانشجویان و طلاب در این دوره نمایشگاه 700هزار تومان است که از این مقدار420 هزار تومان سهم مشارکت دانشجویان و طلاب بوده و 280 هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. همچنین سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای اعضای هیئت علمی 800 هزار تومان است که از این مقدار  معادل 400هزار تومان سهم عضو هیئت علمی و 400هزار تومان نیز برعهده معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود.

 یارانه اعتباری خرید کتاب(بُن کتاب) صرفا در بخش مجازی سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران قابل استفاده است و به‌صورت «اعتبار خرید» به کد ملی متقاضیان اختصاص پیدا می‌کند. 

تعرفه پست:

در این دوره نمایشگاه کتاب تهران نیز به مانند دوره گذشته،‌ کتابفروشان نیز در بخش مجازی حضور دارند،‌ کتابفروشی‌ها برای ارسال بسته های نمایشگاه مجازی هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. هزینه ارسال ناشران نیز برای مرسولات با مبلغ فاکتور کمتر از 125 هزار تومان رایگان است.

برای مرسولات با مبلغ بیش از 125 هزار تومان تا وزن دو کیلوگرم، مبلغ 17 هزار تومان هزینه ارسال بر عهده ناشر است و مابقی از محل یارانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین می‌شود.

هزینه مرسولات با وزن بالاتر از دو کیلوگرم نیز طبق تعرفه شرکت پست محاسبه و از اعتبار پنل پستی ناشر کسر می‌شود. 

هزینه ارسال برای خریداران در سبد خرید، به ازای هر فروشنده 5 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

افزایش قیمت کتاب یکی از دغدغه‌های جدی سال‌های اخیر در بحث افزایش سرانه مطالعه و کتاب و کتابخوانی بوده است،‌ سال گذشته بسیاری از بازدیدکنندگان نمایشگاه از قیمت‌های بالا گلایه داشتند،‌ در این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یارانه‌ها را هم افزایش داده است،‌ اما در عین حال آمارها نشان می‌دهد که در فاصله دو نمایشگاه سی و چهارم و سی و پنجم با افزایش 100 درصدی قیمت کتاب مواجه هستیم.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari