علت تعهد سیاستمداران آمریکا با صهیونیست‌ها درباره ارض مقدس ! – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در ادبیات سیاسی، بین دو مفهوم یهودیت و اوانجلیست‌ها پیوند عمیقی برقرار است،‌ به این صورت که اوانجلیست‌ها همان مبلغان آموزه‌های یهودیت صهیونیست هستند که در دل جامعه مسیحی ریشه دوانده‌اند و سیاست‌مداران و رؤسای آمریکا را در راستای اهداف خودبافته خود در اختیار قرار داده‌اند. اما سیاست کلی یهود چیست و چه نسبتی با اوانجلیست‌ها دارند؟

ما چند مفهوم محوری و مبنایی در اصول و مبانی آیین یهودیت داریم که مهم‌ترین آنها سرزمین موعود است؛ یعنی بر اساس متون مقدس‌شان معتقدند فلسطین، سرزمین موعود و مرکز زمین است و قائلند به اینکه خداوند این سرزمین را به ما وعده داده است. بنابراین ایجاد دولت یهودی در فلسطین، مقدمه‌ای برای تشکیل دولت بزرگ اسرائیل، به پهنه نیل تا فرات است و به دنبال آن، حکومت جهانی یهود، با ظهور و آمدن «ماشیَح» صورت می‎گیرد. در واقع یهودیان معتقدند آن مسیحی که ظهور کرد، آن فردی نبود که پیامبران بنی‌اسرائیل وعده‌اش را داده بودند؛ بنابراین او را تکذیب کردند و به صلیب کشیدند و تکفیرش کردند. آنها معتقدند فردی به نام مسیح یا ماشیَح می‌آید و سلطنت داودی را در عالم برپا می‌کند.این باور، مسئله‌ای کلیدی و راهبردی برای یهود در مسیر اشغال فلسطین است. متأسفانه در پژوهش‌های خود حتی در سطح کشورهای اسلامی، به این دیدگاه آخرالزمانی یهود توجه نشده است. اینها گوشه‌ای از صحبت‌های محمدتقی تقی‌پور، دبیرکل جمعیت حامیان آزادی قدس،‌ نویسنده و پژوهشگر حوزه یهودیت و صهیونیسم است که تفصیل آن را می‌توانید اینجا بخوانید.

اما اوانجلیست‌ها کیستند؟ به مبلغان انجیل، مُبَشّران یا مژده‌دهندگان (به انگلیسی: Evangelist) می‌گویند. به این گروه، مسیحیت انجیلی یا  صهیونیست مسیحی نیز اطلاق می‌شود. شعار مژده‌دهندگان، تحول در جامعه آمریکایی از طریق بازگشت به آموزه‌های انجیل است. در واقع جنبش اوانجلیست، یکی از نحله‌های مسیحی – یهودی است که به مؤلفه‌های آخرالزمانی عهدین اعتقادی راسخ دارند و تلاشهای آنان در جهت تحقق آرمان تشکیل دولت جهانی است.

برخی از اعتقادات اوانجلیستها عبارتند از ظهور دوباره مسیح (ع)، جنگ دائمی بین خیر و شر، جنگ و ویرانی بزرگی با نام آرمگدون که در آخرالزمان و بعد صلح دائمی تا هزار سال. در دیدگاه آنها،کتاب مقدس پیشگویی‌های بسیاری در مورد آخرالزمان کرده و بسیاری از آنها هم در چند دهه اخیر محقق شده است.  آنها معتقدند که پیروان کلیسای پروتستان برای ظهور دوباره مسیح باید چند خواسته مسیح را که در تفاسیر انجیل در قرن بیستم به عنوان پیشگویی‌های انجیل بیان شده، عملی کند.

برخی اوانجلیست‌ها بر اساس آموزه‌های خود، به درگیری‌های میان اعراب و اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی به‌عنوان مرحله‌ای گذار و از پیش مقرر شده می‌نگرند که در کتاب‌های مقدسشان به آن اشاره شده است.آنها به بازگشت یهودیان به سرزمین مقدس اعتقاد دارند و بر این باورند هرچه تعداد یهودیان در اسرائیل بیشتر باشد، مسیح زودتر ظهور خواهد کرد. این فرقه که در دایره مذهب پروتستان از مذاهب سه‌گانه مسیحیت قرار می‌گیرند، از آنجایی که تفکرشان در راستای تکمیل پروژه یهودیت صهیونیست در تصرف سرزمین فلسطین و یا خاورمیانه (به عنوان ارض موعود) است، با عنوان صهیونیسم مسیحی (Cristian Zionism) شهرت دارد.

در یک کلام، اوانجلیست‌ها نمایندگان یهود در دل جامعه مسیحی به ویژه آمریکا هستند. اوانجلیست‌ها شاخه مذهبی صهیونیست‌ها در دل جامعه مسیحیت برای مقدس جلوه دادن تصرف فلسطین به بهانه ارض موعود هستند. آنها هر ساله گردشگران را در فلسطین اشغالی به شهر «مگیدو» (مجدّو) که کلمه‌ «آرماگدون‌» از آن گرفته شده، می‌برند تا درباره نبرد آخرالزمانی بین خیر و شرّ به آنان سخن بگویند و خود را همان گروه خیر قالب کنند.

این نحله از یک و نیم قرن پیش در آمریکا فعال شدند و هم‌اکنون در رده‌های بالای قدرت و سیاست در جهان حضور دارند. ریگان، جورش بوش پسر، ترامپ و بایدن همواره از آرزوی برپایی ارض مقدس در سرزمین موعود سخن به میان آورده‌اند و خود نیز در جمع اوانجلیست‌ها حضوری پررنگ دارند. آنها تحقق دروغین سرزمین مقدس توسط یهودیان اسرائیل را از آمال خود بلکه جزو اهداف مذهبی‌شان می‌دانند. نیویورک تایمز در تاریخ 21 اکتبر 1984 تصریح می‌کند: «رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت امریکا،‌حداقل 11 نوبت از پایان جهان صحبت کرده است.» ریگان در یکی از این اظهارنظرهایش می‌گوید: «من فکر می‌کنم فارغ از زمان یا نسلی که مقارن آن آرمگدون فرا می‌رسد، وقتی فرارسید، هر نسلی که در آن زمان حاضر است باید آنچه در باورش درست است انجام دهد.»1

یا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، همزمان با داغ شدن ماجرای استیضاح او، شماری از کشیش‌های اوانجلیست، به‌صورت خصوصی با رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید دیدار و برای او دعا کردند. صحبت‌های اخیری که بایدن درباره لزوم تشکیل اسرائیل گفت، دلیلی بر صحت تعهد رؤسای جمهوری آمریکا نسبت به برنامه یهود در فلسطین است. او اخیراً طی حوادث طوفان الأقصی گفته بود «اگر اسرائیل وجود نداشت باز هم برای تشکیل آن اقدام می‌کردیم.» او در همین زمان در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی علناً اقرار داشت که «چند سال پیش گفتم برای صهیونیست بودن لازم نیست یهودی باشید، انتقادات زیادی به من وارد شد، اما من یک صهیونیست هستم.» همان طور که قبلاً اشاره شد، اوانجلیست‌ها یا مسیحیت صهیونیست و همچنین طرفدارانشان، تشکیل نیل تا فرات را تعهدی دینی بر عهده خود می‌دانند و در این راستا از هیچ کمکی به صهیونیست‌ها دریغ نمی‌کنند.

نتیجه آنکه اوانجلیست‌ها در یک تعریف یعنی مبشران و مژده‌دهندگان ماشیَح و در تعریف دیگر همان صهیونیست‌های مسیحی از تیره مذهب پروتستان‌ها هستند که سده‌های قبل در جامعه مسیحیت شکل گرفتند و در آمریکا ریشه دواندند و رؤسای جمهور آنان را تحت تأثیر قرار دادند تا در راستای اهداف صهیونیست‌ها مبنی بر تشکیل ارض مقدس در سرزمین فلسطین به کار گرفته شوند. در این بین آن دست از سیاستمدارانی که همسو با این سیاست نباشد،‌ از میدان سیاست با ترور یا تخریب خارج می‌شوند.

جان‌اف کِندی از جمله این افراد هستند. پرس‌تی‌وی طی گفت‌وگویی که با دکتر کوین برت از اساتید دانشگاه  ویسکانسین آمریکا داشت، بر این موضوع صحت می‌گذارد. او در این مصاحبه می‌گوید «رئیس جمهوری کندی، همانند رئیس جمهور آیزنهاور و همه آمریکایی‌هایی که عقل داشتند، قطعاً نمی‌خواستند که اسرائیل تسلیحات هسته‌ای داشته باشد. کِندی تلاش کرد که برنامه هسته‌ای اسرائیل را تعطیل کند. دیوید بن گوریون، نخست وزیر سابق اسرائیل در اعتراض به این رفتار کندی، استعفا داد و کمتر از 6 ماه بعد کندی ترور شد و اسرائیل در مسیر خود برای تبدیل شدن به یک قدرت هسته‌ای قرار گرفت.» این حقیقت گویای آن است که اگر تشکیل دولت اسرائیل و به دنبال آن اندیشه دروغین ارض موعود در جهت اندیشه مذهبی رؤسای جمهور آمریکا نباشد، به خاطر تهدید جانی و ماندن در مسند قدرت هم شده، این تعهد را پذیرفتند. به همین ترتیب هیچ کدام از رهبران و سیاستمداران غرب فکر مواجهه با یهودیان اسرائیل را در ذهن خود نمی‌پروراند بلکه آنها را مورد حمایت قرار می‌دهند.

 

—————————
پاورقی:

1.  WASHINGTON, Oct. 20— ”Ronald Reagan said it as Governor and as President, in his home in the White House, over lunch, over dinner, in the car and over the phone, to religious leaders and lobbyists, to his staff, a Senator and even to People magazine. On at least 11 occasions Ronald Reagan has suggested that the end of the world is coming, and it may be coming soon.” he added that he had never considered Armageddon to the extent of throwing up his hands. ”I think that whichever generation and at whatever time, when the time comes, the generation that is there, I think, will have to go on doing what they believe is right.”

انتهای‌پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari