استقبال کم‌نظیر دانشمندان ازکنگره اندیشه قرآنی امام خامنه‌ای – فرهنگی خبری

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی، دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای، در مراسم ششمین اجلاسیه این کنگره با بیان اینکه دبیرخانه کنگره از خرداد ماه 1401 کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد، اظهار داشت: خدمت به ساحت مقدس قرآن کریم و نشر و بسط آن در جوامع علمی و گفتمان سازی در این راستا و نیز کشف دیدگاه‌ها و نوآوری‌های امام خامنه‌ای از مهمترین اهداف این کنگره است.

موسوی ضمن تأکید بر اهمیت بازشناسی شخصیت قرآنی رهبر انقلاب در سطح نخبگانی، تصریح کرد: اعضای شورای سیاستگذاری کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی با هدف ترسیم اهداف، سیاست‌ها و اولویت‌ها و اقدامات تشکیل و جلسات متعددی را برگزار کرده‌اند.

دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای از فعالیت علمی در طول فعالیت کنگره خبر داد و گفت: در این مدت با مراکز مختلف دانشگاهی مکاتبات گوناگونی داشتیم و بیش از 180 مرکز علمی با این کنگره همکاری می‌کنند. از جمله دانشگاه تبریز یکی از مراکز علمی فاخری است که بیشترین همکاری را با دبیرخانه کنگره دارد.

 

 

موسوی ضمن ارائه گزارشی از تشکیل 16 کارگروه علمی کنگره، اظهار داشت: در این میان حدود 20 محور از جمله شخصیت قرآنی، قرآن نظام‌سازی و تمدن اسلامی، مبانی حکومت‌داری و سبک زندگی، قرآن هنر و رسانه و فرهنگ ترسیم شده است.

او همچنین گزارشی از تدوین کتاب منبع شناخت و انتشار فراخوان مقاله به زبان‌های مختلف ارائه داد و گفت: علاوه بر اخذ مجوز isc برای انتشار مقالات، 53 نشریه ملی و بین‌المللی آمادگی خود را برای انتشار مقالات برتر این کنگره اعلام کرده‌اند.

دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی امام خامنه‌ای از شناسایی بیش از 230 پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری و رساله‌های سطح سه و چهار حوزه خبر داد و اظهار داشت: بیش از 1890 اصل مقاله از 2617 چکیده مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شده است. همچنین برگزاری 211 پیش نشست و بیش از 70  کارگاه آموزشی تنها بخشی از اقدامات صورت گرفته است.

موسوی با بیان اینکه 253 مقاله بین‌المللی به 21 زبان بین‌المللی به کنگره ارسال شده است، تصریح کرد: مقالات برتر این کنگره بیش از 20 مرحله ارزیابی عمومی و تخصصی را گذرانده‌اند.

او ادامه داد: تا کنون 25 جلد از آثار کنگره تدوین و چاپ شده که شش جلد آن در ششمین اجلاسیه کنگره بین‌المللی اندیشه‌های قرآنی رونمایی خواهد شد.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari