دو پیشنهاد سینمایی وزیر ارشاد به وزرای فرهنگ عضو شانگهای – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ بیست‌ویکمین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای صبح امروز چهارشنبه 26 اردیبهشت با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به صورت برخط برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد در این اجلاس در سخنانی گفت:‌ فرهیختگان گرامی به جاست ما در ابتدا قدرت خود را بشناسیم و دنیا را متوجه وضعیتمان کنیم، امروز با کمال تاسف قدرت غالب رسانه‌ای در دست افرادی است که برای حفظ منافع خود از هیچ گونه تبلیغ سوء و دروغ‌پراکنی امتناع نمی‌کنند.

وی ادامه داد:‌ اغلب شبکه‌های ماهواره‌ای به ترویج فساد، تبانی و تخریب اخلاق انسانی همت گذاشتند، من در پایان مباحث دو پیشنهاد ارائه می‌کنم: اول پیشنهاد برگزاری دومین جشنواره بین‌المللی فیلم سازمان همکاری‌های شانگ‌های در تهران و دوم پیشنهاد تشکیل اتحادیه فیلم سازمان همکاری‌های شانگ‌های. فیلم و ابزار هنر بسیار موثر در رساندن پیام‌ها خواهد بود.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود، تاکید کرد: باید بکوشیم جلوه‌های فرهنگ اسلامی والا و با اصالت کشورهای مشرق زمین و کشورهای عضو شانگهای که از یک قدمت بالایی برخوردار است را درست و دقیق معرفی کنیم که جلوی خیلی از انحرافات در این عرصه گرفته شود.

وزیر فرهنگ خاطرنشان کرد: منشور حقیقی ما قرآن است که می‌فرماید: ما شما را از یک مرد و زن قرار دادیم و گرامی‌ترین شما با تقواترین شماست. فرهنگ، سنن و آداب مشترک به عنوان رشته‌های ناگسستنی عامل وحدت و اشتراک بین ملت‌ها باشد و می‌تواند عامل نزدیکی و منشا ثمرات نیکی باشد.

اسماعیلی با اشاره به اینکه بهترین راه مقابله با افراط گرایی و مقابله با تروریسم همکاری و تعامل است، افزود: درایت موسسان کشورهای سازمان شانگهای تامین امنیت و مقابله با تروریسم و افراط گرایی است. چالشی که مردم جهان با آن مواجهند اکنون ظلم رژیم صهیونیستی بر همگان آشکار شده همه ما موظفیم در مقابل این هجمه از وحشی‌گری و قتل عام واکنش نشان دهیم و از تخریب ملت‌ها ممانعت کنیم. برای این راهی بهتر از همکاری و تعامل بین کشورهای مان وجود ندارد.

وی با تاکید بر این نکته که باید تلاش کنیم مظلومیت را از سیمای فرهنگ کشورهای شانگهای بزداییم، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با سابقه تمدنی چند هزار ساله آماده همکاری فرهنگی و هنری در قالب کشورهای شانگهای و دو جانبه است. هرکدام از ما نقش موثری در تکمیل پازل فرهنگی داریم و هرکدام از ما می‌توانیم مهجوریت و مظلومیت را از سیمای فرهنگی سازمان شانگهای بزداییم.

وزیر فرهنگ در ادامه اضافه کرد:  به جاست ما در ابتدا قدرت خودمان را بشناسیم و سپس دنیا را متوجه عظمت مان کنیم  امروز متاسفانه قدرت رسانه‌ای در دست کسانی است که برای منافع خود هر دروغی را منتشر می‌کنند.

وی در پایان دو پیشنهاد عملی برای ارتقای فعالیت‌های فرهنگی داد و افزود: برگزاری جشنواره فیلم شانگهای در تهران و تشکیل اتحادیه فیلم کشورهای عضو شانگهای را پیشنهاد می‌کنم. چون فیلم و اثر نمایشی همیشه حلقه وصل بوده و هست و می‌تواند اهداف فرهنگی مان را هرچه بهتر و موثرتر به نمایش درآورد.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari