ای دیر به دست آمده بس زود برفتی… – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمد طاهری خسروشاهی، سردبیر مجله «سفینه تبریز» و پژوهشگر تاریخ و ادبیات آذربایجان، در یادداشتی درباره شهید مالک رحمتی، استاندار شهید آذربایجان شرقی، نوشت:

 

برای مالک رحمتی؛
ای دیر به دست آمده بس زود برفتی

ای دیر به دست آمده بس زود برفتی
آتش زدی اندر من و چون دود برفتی

چون آرزوی تنگ‌دلان دیر رسیدی
چون دوستی سنگ‌دلان زود برفتی

مالک رحمتی به معنای واقعی کلمه، مدیر تراز انقلاب و تبلور روشنی از آرمان‌های اصیل نهضت مردمی بود. شور و نشاط و تعهد و ایمان را توأمان داشت و در همین چهار ماه، به دل‌ها راه یافت.

 در برنامه روضه ماهانه، به چشم می‌دیدم که حقیقتاً محب اهل بیت علیهم السلام است و صفای باطنش ثمره تابش انوار ملکوتی آقا ابالحسن امام علی بن موسی الرضا و خادمی آن بارگاه نورانی بود. به قول آن بزرگ، شهیدانه زیست و به آرمان شهادت نایل شد. طوبی له. خدای متعال فیض شهادت را نصیب ما نیز بفرماید ان‌شاءالله.

نخستین روز حضورش در تبریز در محضر آیت‌الله آل هاشم ایشان را هم زیارت کردم.‌ بی‌آنکه بشناسد، احوالپرسی گرمی کرد. درخواست کردم به بنیاد ایرانشناسی هم بیایند. پاسخ رندانه ای داد. گفت بگذار فعلاً تبریزشناسی را تمام کنم بعد. هر دو خندیدیم.

پنجشنبه پیش که آخرین روضه ماهانه بود، قرار گذاشتیم که این سه شنبه اول خرداد بنیاد ایرانشناسی تشریف بیاورند. خواست که چند نفر از پژوهشگران برجسته را هم دعوت کنم. چنین هم کردیم. بزرگانی بودند که از برخی مسائل گلایه داشتند منتها با شنیدن نام رحمتی، گفتند حتماً به دیدارش می آییم. بسیاری از این بررگان، سال‌هاست که در محافل علمی حضور پیدا نکرده‌اند.

افسوس که دو روز مانده به روز دیدار، این حادثه تلخ رقم خورد و دیدار میسر نشد و سه‌شنبه وعده دیدار ما به شام غریبان او بدل شد. دو نفر از چهره‌های برجسته علمی شهر که قرار بود در جلسه بنیاد ایرانشناسی باشند، تماس گرفتند و در وصف سجایای اخلاقی و اجتماعی او سخن گفتند و از اینکه دیدار محقق نشد، ناراحت بودند.

برای مالک رحمتی دلم تنگ خواهد شد.
یادش گرامی

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari