زندگی امام غریبان از منظری دیگر+ فیلم – فرهنگی خبری

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ «ولادت» رمان تحسین شده‌ای از مرحوم سعید تشکری، نویسنده و نمایشنامه‌نویس صاحب سبک خراسانی است که موضوع آن به هجرت امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) از مدینه به مرو، پذیرش ولایتعهدی و شهادت ایشان اختصاص داشت، با این تفاوت که تشکری در این اثر به دنبال روایت صرف چندین باره داستان زندگی و هجرت امام رضا(ع) که به تعبیر خود به دنبال بازنمایش تأثیر حضور معنوی این دو معصوم در زندگی و منش ایرانیان است، نیست.

داستان «ولادت» از یافت شدن فرزندان دو شبان خراسانی یکی کاتب و دیگری صحاف در ویرانه‌های شوش دانیال پس از دیدار با مولای خود امام موسی کاظم(ع) و در پی کشتاری که عباسیان برای تاراج پارسیان انجام داده‌اند، آغاز می‌شود. این دو شبان تصمیم می‌گیرند فرزندان‌شان را از بدو طفولیت در وصیتی مکتوب به نام هم بخوانند. لیلا و هاتف اکنون پس از گذشت سال‌ها و مرگ این کاتب و صحاف می‌خواهند با هم ازدواج کنند، اما پرسش ساده آنها از خود این است: ما که هستیم؟ و چرا فرزند مولای پدران‌مان ولیعهد تازه عباسیان است؟

لیلا و هاتف برای یافتن پاسخ خود و ازدواج با یکدیگر به مدینه می‌روند تا حقیقت امام هشتم شیعیان را بیابند و زندگی خود را آغاز کنند. رسیدن آنان به مدینه مصادف است با هجرت اجباری حضرت امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) به مرو‌. اکنون هاتف و لیلا یکی در پی امام هشتم به سفر می‌رود و یکی با حضرت معصومه(س) همراه می‌شود. هاتف و لیلا درمی‌یابند که ولادتی تازه برای پارسیان رقم خواهد خورد و آن آغاز تابناک سلسله‌ای نیکوست که در آینده به بار خواهد نشست.

نکته قابل توجه در این رمان، نمایشی است که تشکری در آن از پذیرش امام(ع) و اندیشه و منش او در میان ایرانیان هم‌عصر وی به نمایش می‌گذارد. مبنای اصلی رمان براساس دلبستگی کاتبانی ایرانی است که از دهقانان و شبانان بودند که نقل قول‌هایی درباره امام رضا(ع) به نقل از امام موسی کاظم(ع) شنیده و با هنرهایی از قبیل نقالی، در دور هم نشینی‌هایی «شبچرا» آن را بیان می‌کردند.

رمان «ولادت» پس از انتشار با تحسین بسیار منتقدان روبرو شد و به یکی از آثار ماندگار در پیشانی ادبیات رضوی به ثبت رسید،‌ مرحوم سعید تشکری که جغرافیای رمان‌هایش در پهنه خراسان و در ارتباط با امام هشتم شیعیان بود،‌ مجلد دوم و سوم این مجموعه نیز با عنوان «سیمیا» و «شاه‌بهار» منتشر شده است.

نصر‌الله قادری نمایشنامه‌نویس در ویدئویی به معرفی این کتاب پرداخته است،‌ قادری می‌گوید: «نوشتن درباره زندگی معصومین(ع) دشوار است، مگر اینکه الهام شود، معصوم به یاری بیاید و عشق باشد.

ولایت حکایت همین عاشقی است، کاری نخست از زندگی‌ معصوم(ع)، رنج‌هایی که برده است، از غربت او، تنهایی او به روایت لیلا، لیلای عاشق و هاتف که می‌خواهند غربت امام غریبان را بگویند در ملاقاتی که معصومه(س) به سراغ او می‌آید ….

 

.

عاشقانه‌ای که روایت امروزین را به دیروز پیوند می‌دهد، با قلمی شیوا با قلمی که در هوای طوس نفس کشیده  است، عاشقانه‌ای که از دل برخاسته است… ولادت رمانی زیباست از عاشقانه‌های سعید تشکری در ارادتی که به خاندان معصومین و مشخصاً امام غریبان داشت، که در هوای او نفس کشید، در هوای او بالید، در هوای او نوشت و به عشق او زنده بود، ولادت عاشقانه‌ای زیباست.»

انتشارات نیستان هنر تاکنون دو چاپ از این کتاب را روانه بازار نشر کرده است.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari