فیلمی می‌سازم که قبل از «دادگاه» را روایت کند – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، درباره فضای دادگاه، مسائل حقوقی و وکالت و قضا بارها فیلم‌ها و سریال‌هایی ساخته شده‌اند. در این میان کمتر توانسته‌اند نگاه درستی به مخاطب درباره وکالت بدهند. البته سریال «آقای قاضی» که به فصل دوم رسیده در نمایش قضاوت و قاضی موفق‌تر باشد و نسبت به پرونده‌های حقوقی که به دادگاه می‌رسند و اتفاقات در دادگاه یک شناخت و اشرافی به مخاطب بدهد. 

اما شراره کرمعلیان محقق و مشاور حقوقی در گفت‌وگویی با خبرنگار تسنیم از قصد خود برای ساخت فیلم و مجموعه مستندهایی درباره عدم شناخت مناسب مردم نسبت به پرونده‌های حقوقی و داشتن یک وکیل خانوادگی خبر داد. او به این نکته اشاره کرد: در طول تحقیقاتم که به یک سال گذشته برمی‌گردد و در جزئیات بسیاری از پرونده‌های حقوقی قرار گرفتم به این نتیجه رسیدم خیلی از این پرونده‌ها با هزینه‌های هنگفتی پیش رفته است. چرا که به دلیل عدم آگاهی طرفین چه موکل و چه وکیل که یا پرونده از بین رفته و محکوم شده یا مختومه اعلام شده است. در این میان چالش‌های زیادی وجود دارد که نیاز به فرهنگسازی دارد.

تلویزیون , صدا و سیما , سریال , مستند , فیلم ,

کرمعلیان تأکید کرد: به این فکر افتادم از دنیای فیلمسازی و مستندسازی که همیشه چاره‌ساز بوده برای دادن شناخت بهتر به جامعه بهره‌برداری کنیم. به همین خاطر تحقیقات متعدد خودم را به صورت داستان به تحریر نگارش درآوردم که یک وکیل در کنار یک خانواده نیاز است همچنان که یک خانواده به یک پزشک نیازمند است. مستندسازی و ساخت فیلم در این عرصه را در دستور کار خود قرار دادم مصائب و مشکلات و نیازمندی‌ها در این عرصه به نمایش درآورم. پرونده‌های حقوقی که با یک شناخت درست می‌توانند به سرانجام بهتر و مناسب‌تری برسند و این همه جامعه هزینه‌های هنگفتی برای عدم آگاهی نسبت به این مسائل را پرداخت نکند. 

وی خاطرنشان کرد: این تحقیقات انجام شده فعلاً به 20 داستان تبدیل شده و داستان‌های کوتاهی که در آینده هم به مجموعه کتاب‌هایی تبدیل خواهند شد. اما اکنون اولویت‌مان ساخت مستند و فیلم‌سازی است که زبان مناسب و گویایی به شمار می‌رود. سعی کرده‌ام وارد پرونده‌های حقوقی شوم که بیشتر مربوط به پرونده‌های حقوقی عادی و عوام است نه پرونده‌های کیفری که به افراد و گروهی خاص برمی‌گردد. 

این محقق و مشاور حقوقی با اشاره به سریال «آقای قاضی» گفت: سریال «آقای قاضی» را دیده‌ام اما کاری که بنده می‌خواهم انجام دهم به قبل از اتفاقاتی که این سریال به نمایش درمی‌آورد بپردازم. یعنی داستان‌های نمایشی که در دستور کار است به قبل از دادگاه می‌پردازد. من اعتقاد دارم تا الان سریال‌ها و فیلم‌هایی که در این راستا ساخته شده‌اند کمتر توانسته‌اند حق مطلب را ادا کنند. حتی بعضاً چهره  درستی از وکلا نشان نداده‌اند. در واقع من می‌خواهم با ساخت این مستندها و فیلم‌ها به این عبارت در عرصه حقوقی جامه عمل بپوشانم؛ پیشگیری بهتر از درمان است. 

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari