اخطار وزیر ارشاد به مقامات اداری در جمهوری اسلامی – فرهنگی خبری

به گزارش خبرگزاری تسنیم‌، نشست شورای پاسداشت زبان فارسی صبح امروز سه‌شنبه 8 خرداد با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت ارشاد و غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این وزارتخانه برگزار شد.

وزیر ارشاد در این مراسم در سخنانی با بیان این مطلب که “ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صیانت از زبان فارسی را از مأموریت‌های اصلی خود می‌دانیم.”،‌ گفت:‌ اسامی مجتمع‌هایی که حاضر نیستند اسامی خارجی خود را تغییر دهند، اعلام کنید تا رسانه‌ای کنیم. ما در اداره کشور بی‌اخلاقی نداریم اگر بگویند “بی‌اعتنا هستیم.”، این، گردن‌کلفتی در برابر قانون است. با دادستانی‌کل در تمام حوزه‌ها ارتباط خوب داریم، این را به بخش مربوطه در دادستانی اعلام می‌کنیم و اگر لازم شد در دادگاه، شکایت و اگر نیاز به آیین‌نامه و اصلاحیه دارد در دولت تصویب می‌کنیم.

وی ادامه داد: از همکارانم در دبیرخانه شورای پاسداشت و همه مجموعه‌ها و از آقای حداد عادل که دردمندانه پای مسئله ایستاده‌اند تشکر می‌کنم.‌

اسماعیلی اضافه کرد: با وزیر راه و شهرسازی چند بار شخصاً صحبت و مکاتبه و با آقای علی‌آبادی وزیر صمت حضوری صحبت کردم. هیچ مقام اداری در جمهوری اسلامی حق ندارد در مکاتبات خود از زبان بیگانه استفاده کند، این قانون است و باید انجام شود. اگر به‌عنوان رئیس شورای پاسداشت نتوانم این را جلو ببرم مقصر هستم، در دوران مسئولیتم باید این را به سامانی برسانیم. رئیس جمهور شهید چند بار به من گفتند که “به‌جای تریبون از سخنگاه استفاده می‌کنم.”، و من از همین سخنگاه خواستارم این مسئله را به‌عنوان یک مسئله حتمی قرار دهید‌، اهمیت این مسئله از صدور مجوزها بیشتر نباشد کمتر نیست‌‌.

اسماعیلی گفت: بحث مجتمع‌ها و شهرداری‌ها را دنبال می‌کنیم. روند فرآیند هشدار ما باید در لحظه باشد تا به گوشی همراه مسئول به‌هنگام تخلف پیامک شود. کار فرهنگی سخت و زمان‌بر است. همه ملزم هستند این کار را انجام دهند، به‌پشتوانه علمی و تلاش آقای حداد عادل این مسیر را ادامه خواهیم داد.

وی با تصریح به اینکه مقام معظم رهبری تأکید ویژه‌ای بر مظلومیت زبان فارسی کرده‌اند، افزود: زبان فارسی یک گنجینه است که از آن غفلت داریم، به‌عنوان نمونه جای تأسف است که نمی‌توانیم مانع درج اسامی مسافران هواپیماها به‌زبان غیرفارسی در بلیت هواپیما شویم.

انتهای پیام/+

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari