فرصت مجازی برای فیلمسازان کوتاه – فرهنگی خبری

حمید مقدس کارگردان فیلم‌کوتاه «عقیق» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم درباره این اثر توضیح داد: هدفم از ساخت این فیلم پرداختن به زنان قهرمانی بود که همسرانشان در شرایط اجتماعی ایران از زندگی، از زن و از فرزند خود گذشتند تا ایران سربلند بماند. پرداختن به زندگی شخصی شهدا، از سوژه‌هایی است که فیلمسازان دیگری هم به آن پرداخته‌اند اما هدف ما این بود که زندگی این زنان قهرمان در حاشیه تاریخ باقی نماند و روی‌شان را خاک نگیرد.

این کارگردان فیلم‌کوتاه گفت: قهرمان اصلی این مستند یک پزشک است که همسرش یکی از مدافعان حرم بوده و به شهادت رسیده است. او پیشنهاد مالی بسیار خوبی برای عزیمت به تهران و مشغول به کار شدن دارد، اما به دلیل پایبندی‌هایی که در فیلم به آن پرداخته‌ایم، در لحظه آخر تصمیم می‌گیرد که سفرش را به تهران منتفی کند و به نوعی راه همسر شهیدش را ادامه دهد.

مقدس درباره بالا رفتن هزینه ساخت فیلم‌کوتاه هم بیان کرد: در زمینه ساخت فیلم کوتاه ما با دو حوزه مواجهیم، یکی تأمین بودجه تولید است که با توجه به افزایش قیمت تجهیزات با دلار، بسیار در این بخش افزایش هزینه داشته‌ایم. بخش دوم که بسیار هم حیاتی است، ماجرای اکران و عرضه فیلم‌های کوتاه است.

وی تأکید کرد: اگر  پلتفرم و یا بستری وجود داشته باشد که بچه‌های فیلم‌کوتاه مانند من نوعی بتوانند به راحتی آثار خود را در آن ارائه کنند و بازگشت سرمایه‌ای هم داشته باشند، اتفاق بسیار خوبی رخ می‌دهد. به‌خصوص که همکاران فنی ما هم در همین بسترها می‌توانند بازخورد کارهای خود را مشاهده کنند.

 

کارگردان «عقیق»‌ درباره عرضه این اثر در سایت «آپارات» و تأثیر آن در ارتباط گسترده‌تر مخاطبان با فیلم‌های کوتاه گفت: هر پلتفرمی طبیعتا سیاست‌های خاص خود را دارد و از آنجایی که غالبا به بخش خصوصی تعلق دارند و باید مطابق سلیقه جامعه مخاطبان خود پیش بروند، معمولا اقبال کمتری به فیلم‌های دفاع مقدسی دارند و این جنس آثار کمتر می‌توانند به پلتفرم‌های عرضه راه پیدا کنند. اما بارگذاری همین فیلم‌ها روی بسترهایی مانند آپارات، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

وی تأکید کرد: عرضه ایده‌آل‌تر فیلم‌های کوتاه روی بستر آپارات نیازمند تبلیغات و اطلاع‌رسانی‌های بیشتر است. خیلی از بچه‌های فیلم‌کوتاه، تا پیش از این آثارشان را در سایت‌های خارجی مانند یوتیوب عرضه می‌کردند، اما امیدواریم سایت آپارات بتواند با تمهیدات و ایده‌های به‌روز، مخاطبان داخلی را به سمت خود جلب کند.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari