روایت احمد کاوری از «باب‌المرادهایی» که باید ساخته شود – فرهنگی خبری

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شهادت امام جواد علیه‌السلام ما را به یاد تنها اثر نمایشی که به زندگینامه این امام همام پرداخته، می‌اندازد. البته نه اثر چندان قابل دفاعی بلکه سریالی به سبک کشورهای عربی که معمولا از صحنه‌آرایی و حساسیت‌های خاصی در دکوپاژ و حتی توجه و دقت در ارائه مستندات درست تاریخی برخوردار نیست.

انتقادی که به سریال «باب المراد» وارد می‌شود که از تلویزیون ایران هم پخش شده است. با صدای خوب دوبلور های ایرانی و البته حضور چند بازیگر و سازنده ایرانی این سریال تلویزیونی به سرانجام رسید.

یکی از این هنرمندان ایرانی، احمد کاوری است که او را هم به عنوان کارگردان و هم بازیگر می‌شناسیم. او در این سریال نقش اشعث را ایفا می‌کرد و در مقام کارگردان و مجری طرح ایرانی سریال نیز حضور داشت.

او در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به تجربه همکاری با سوری‌ها و سازندگان کشورهای عربی در این سریال اشاره کرد و از علاقه‌اش به ساخت فیلم و سریال درباره برهه تاریخی حضور امام رضا(ع) در ایران و زندگی حضرت خدیجه(س) گفت.

احمد کاوری تأکید کرد: من فکر می‌کنم صحبت بر سر انتقادها به عدم دقت در مستندهای تاریخی در این سریال خیلی راهی به جایی نمی‌برد چون معمولاً سلیقه ساخت سوری‌ها و کشورهای عربی به جهت اینکه کمتر زمان صرف تولید می‌کنند و از آن حساسیت‌های محتوایی و بصری خاص که اتفاقا در ایران بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، خبری نیست.

این بازیگر و کارگردان خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم ساخت سریالی همچون باب المراد می‌توانست در ایران اتفاق بیفتد. اما باز هم دیر نشده و فکر نکنیم اگر درباره امام جواد(ع) و هرکدام از ائمه ما از ابعاد و وجوه دیگر پرداخته و فیلم‌ها و سریال‌های تأثیرگذاری ساخته شوند.

تلویزیون , امام جواد (ع) | امام محمد تقی (ع) , سریال , فیلم , صدا و سیما , امام رضا (ع) ,

کاوری درباره علاقه‌اش به ساخت سریال و فیلمی درباره حضرت خدیجه(س) و برهه‌ای که امام رضا(ع) به ایران می‌آیند، گفت: وقتی قرار است از آرزوهایم درباره کارگردانی و بازیگری بگویم یکی از آنها حتماً به ساخت زندگی حضرت خدیجه(س) که بسیار زندگی پرچالش و جذابی است. بانوی بزرگی که تمام ثروت خود را برای یک رسالت بزرگ هزینه می‌کند. از طرفی دیگر آرزو دارم هم در پروژه‌ای که درباره ولایت عهدی امام رضا(ع) و دورانی که حضرت به ایران می‌آیند بازی کنم و هم خودم بتوانم فیلم و سریالی در این باره بسازم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ساخت فیلم و سریال در زمینه‌های مختلف ضرورت دارد اما داستان‌هایی در تاریخ اسلام و معاصر ما وجود دارند که بایستی دست‌اندرکاران امر زمینه و بسترهایی را فراهم کنند سریال‌سازان و فیلمسازان ما آن مقاطع و تاریخ را روایت کنند تا کسانی دیگر نتوانند تحریفش کنند.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari