به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ «بیوه کوچک پایتخت» با ترجمه لیلا آقالو شامل دوازده داستان کوتاه از مجموعه داستان‌های برگزیده جایزه ا.هنری در سال 2022  است.

حضور نویسندگان فرااقلیمی و غیربومی آمریکایی در این مجموعه، داستان‌ها از اصالت و تنوع فرهنگی خاصی برخوردار هستند. در مقدمه کتاب نقل قولی از مارسل پروست آمده است که «کتاب‌های زیبا همیشه به نوعی به زبان خارجی نوشته می‌شوند» و این مهر تاییدی است به تعلق این مجموعه به خانواده آثار ادبی فراتر از محدودیت تعلقات اقلیمی و ملیتی.

این مجموعه در برهه‌ای از زمان انتشار یافت که جهان درگیر بیماری همه‌گیر کرونا بود. تعدادی از داستان‌های این مجموعه در قالب‌های متنوع به این مسئله اشاره دارند «داستان زمان تماشای ‌تلویزیون» اثر آلخاندرو  زامبرا  با درون‌مایه تفاوت عادات والدین در قبل و بعد از بچه‌دار شدن، به مسئله قرنطینه و خودشناسی افراد در این موقعیت انزوا می‌پردازد. داستان «گرگ‌های سرکسستان» اثر دانیل مسون در قالب دیگر و در فضایی متفاوت به مسئله کرونا اشاره می‌کند و پیوندی که این شرایط برای فرد مسن خانواده و نوه‌اش فراهم می‌کند، داستانی گیرا و عاطفی را رقم می‌زند. داستان «تماس تصویری» اثر لوری‌مور است که قبلا از این نویسنده داستان «اینجا همه آدمها اینجوری‌اند» در مجموعه‌ای به همین نام به چاپ رسیده است. لوری مور در داستان تماس تصویری با همان نگاه جدی و واقع‌بینانه آمیخته با طنز به مسئله مرگ و تنهایی در شرایط قرنطینه می‌پردازد.

در مجموع داستان‌های این مجموعه  به درون مایه‌های تنهایی، مرگ، خودخواهی، جستجو، مرد ناجی اشاره می‌کند که خواننده را به تامل و تفکری عمیق وا می‌دارد.

انتهای پیام/

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari