Wp Header Logo 870.png

مدیر پایگاه میراث فرهنگی جندی ‎شاپور و ایوان کرخه گفت: درخصوص دیوار غیرمجاز ایجاد شده در محوطه ثبت ملی جندی ‎شاپور پرونده قضایی تشکیل شده و این دیوار برداشته خواهد شد.

یعقوب زلقی اظهار داشت: در محدوده محوطه تاریخی جندی‎ شاپور (گندی ‎شاپور) شخصی بدون کسب هرگونه مجوز اقدام به حصارکشی با دیوار پیش‎ساخته دور زمین خود کرده است.

او با بیان این‎که محوطه مذکور دارای عرصه و حریم مصوب و هر گونه فعالیت عمرانی در این محدوده ممنوع است افزود: با توجه به این‎ که نامبرده در خط حدفاصل عرصه و حریم به نصب دیوار پیش‌ساخته اقدام کرده است، باعث مخدوش شدن سیمای منظر محوطه شده که از همین ‎رو از راه مراجع قضائی نسبت به رفع مشکل و جمع‎آوری آن اقدام شده و در آینده مراحل اجرایی این موضوع اطلاع‎رسانی‎خواهد شد.

به گزارش ایسنای خوزستان،  شهر باستانی جندی شاپور (گندی‎ شاپور) با 800 هکتار وسعت در 12 کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است.آثار برجا مانده این شهر در 24 شهریور سال 1310 به شماره 46 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید. نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی حدود 1800 سال پیش در این شهر که اکنون بقایایی از آن بر جا مانده است تاسیس شد. گندی شاپور یکی از مهمترین شهرهای دوره ساسانی بود که توسط شاهپور یکم ایجاد شد. جندی شاپور از همان بدو تأسیس به تدریج به صورت یکی از مراکز علمی و پزشکی جهان آن روز درآمد و بنا بگفتهٔ تاریخ‌نویسان شاپور دستور داده بود تعداد زیادی از کتاب‌های طب یونانی را به زبان پهلوی ترجمه و در آنجا نگهداری کنند، خسرو انوشیروان در این شهر بیمارستان بزرگی ساخت و بر توسعهٔ دانشکدهٔ پزشکی آن افزود.

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari