به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ماه محرم از راه رسید و از امشب تلویزیون ویژه‌های محرمی خود را روی آنتن خواهد برد. از شروع سری جدید «از سرگذشت» در شبکه نسیم تا بازپخش سریال «مختارنامه» و «شب دهم» که دوباره مورد توجه بسیاری قرار گرفت. این مجموعه تلویزیونی قرار است از امشب روی آنتن شبکه آی‌فیلم خواهد برد. 

اما در این میان قرار است شبکه سه با یک سریال و یک برنامه ویژه به استقبال ایام محرم برود. فصل جدید «حسینیه معلی» که از امشب پخش خود را آغاز خواهد کرد. پخش فصل جدید «حسینیه معلی» با اجرای نجم‌الدین شریعتی امشب (16 تیرماه) ساعت 22:30 از شبکه سه سیما آغاز می‌شود. 

سعید ستودگان  تهیه‌کننده «حسینیه معلی» درباره‌ اهداف تولید فصل جدید «حسینیه معلی» گفته است: ماموریت اصلی «حسینیه معلی» مثل تمام حسینیه‌ها روضه‌خوانی و برپایی مجلس عزای اهل بیت (ع) است اما حضور حجت‌الاسلام کرمی در میز ذاکرین و بحث‌های معرفتی و همچنین بازگو کردن شعور عاشورایی را هم داریم و همچنین در بین اجراهایمان هم مداحی‌های مختلف و هم آئین‌های مختلف را خواهیم داشت.

این تهیه‌کننده درباره پرداختن به آئین‌های عزاداری نیز توضیح داده است: وقتی به روستاها و مناطق مختلف برای آئئین‌ها مراجعه می‌کردیم می‌دیدیم که این آئین‌ها با توجه به گذر زمان مقداری دچار فراموشی بشوند، به همین دلیل تصمیم گرفتیم در «حسینیه معلی» به بازنمایی آئین‌ها حتی اگر مربوط به دورترین نقاط است را در اولویت خود قرار بدهیم و در 13 شب نزدیک به 70 اجرا داریم که از میان آن حدود 50 آئین از نقاط مختلف کشور حضور دارند.

با تغییراتی که در میز ذاکران و مداحان اتفاق افتاده، محمدرضا طاهری در سری جدید حضور دارند. سیدرضا نریمانی و نزار قطری هم که از فصل گذشته در «حسینیه معلی» ماندگار شدند و مهدی رسولی بعد از یک فصل غیبت دوباره به این برنامه برگشت. حجت‌الاسلام مصطفی کرمی هم بعد از یک تجربه حضور در «حسینیه معلی» یک بار دیگر در ایام محرم کنار دیگر مداحان میز ذاکران حضور پیدا می‌کند.

این برنامه همچنین تغییراتی در دکور داشته است و کمی با فصل قبل متفاوت‌تر خواهد بود.

«حسینیه معلی» برنامه‌ای است که مصادف با اولین شب از شب‌های عزاداری ماه محرم با حضور مداحان، پیشکسوتان و پیرغلامان هیئات‌ مذهبی کشور و با هدف ترویج فرهنگ روضه‌خوانی، نوحه‌خوانی و هیأت‌داری روی آنتن شبکه سه سیما رفت.

اما در طرفی دیگر فصل سوم «سرزمین مادری» به کارگردانی کمال تبریزی از فردا ساعت 20:30 به آنتن شبکه سه خواهد آمد. فصل سوم «سرزمین مادری» که مدتی بود در مراحل پس تولید قرار داشت، حالا آماده پخش شده و به‌زودی از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.

فصل سوم «سرزمین مادری» با بازی بازیگرانی چون آرش مجیدی، بابک حمیدیان، کوروش سلیمانی، سعید راد، گلچهره سجادیه، حسین محجوب، سعید نیکپور، مهران رجبی، حسین مهری، لیلا برخورداری، آشا محرابی، شهرام قائدی و … به‌زودی از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

«سرزمین مادری» به نویسندگی علیرضا طالب‌زاده، تهیه‌کنندگی محمد مسعود و کارگردانی کمال تبریزی و سیدجمال سید حاتمی ساخته شده است. سریال «سرزمین مادری» که به فصل سوم رسیده بود به دلیل انجام مراحل پس‌ از تولید و اصلاحات، حدود دو ماه با وقفه در پخش مواجه شد.

در فصل سوم «سرزمین مادری»، زمان وقوع اتفاقات سریال به سال‌های 56 و 57 می‌رسد و داستان وارد مرحله میانسالی رهی می‌شود و به همین جهت آرش مجیدی جایگزین شهاب حسینی که بازیگر نقش دوره جوانی این شخصیت است می‌شود.

شهاب حسینی نیز در فصل دوم جایگزین علی شادمان بازیگر نقش دوران کودکی رهی شده بود.

این سریال با نام پیشین «سرزمین کهن» ابتدا 3 بهمن 1392 آغاز شد و تا 24 بهمن همان سال نیز ادامه پیدا کرد، اما پس از مدتی به دلیل حواشی به وجود آمده متوقف شد و بعد از گذشت نزدیک به یک دهه پخش آن در 20 مهر 1402 مجددا آغاز شد.

انتهای پیام/

 

source

farhangikhabari

توسط farhangikhabari